Dzień Europy w Polsce

9 maja - świętem Europy!

Audycja „Unia bez Tajemnic” z 9 maja 2015 r. poświęcona była w całości obchodom Dnia Europy oraz uczestnictwu młodych ludzi w życiu Unii Europejskiej. Gośćmi posłanki Danuty Jałowieckiej byli - nauczycielka języka polskiego i zajęć artystycznych, wieloletnia opiekunka Klubu Europejskiego w Publicznym Gimnazjum nr 7 w Opolu – Anita Kandut, a także uczniowie Szkoły: Martyna Ciesiołkiewicz, Kuba Branicki i Krzysztof Uchnast. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z historii Unii Europejskiej.

Temat Unii Europejskiej poruszany jest na poziomie kształcenia w szkole gimnazjalnej na kilku przedmiotach takich jak: WOS, historia, geografia czy język polski. Idea stworzenia w PG 7 „klasy europejskiej” miała na celu zapoznanie uczniów ze wszystkimi tematami związanymi z Unią, nauką języków, która jest nieodzownym elementem otwarcia się w kierunku Europy, jak również zrozumieniem aparatów jej działania. Każdego roku, dla podkreślenia wagi święta Dnia Europy, szkoła wywiesza plakaty, organizuje dyskusje, niemniej jednak – jak tłumaczy Anita Kandut – najlepszym sposobem na uświadomienie młodym ludziom o istnieniu tego dnia jest codzienna praca, wskazywanie zalet i problemów, z jakimi boryka się Unia Europejska. 

Europosłanka Danuta Jazłowiecka w rozmowie odniosła się do historii. Przypomniała, że w roku 2000 na Opolszczyźnie powstało bardzo dużo europejskich klubów szkolnych. Byliśmy wówczas województwem, gdzie proces ten był najbardziej dynamiczny w całym kraju. Jak wspomina, możliwość spotykania młodzieży, która posiada ogromną wiedzę o Unii Europejskiej, a także z niecierpliwością oczekuje przystąpienia do Unii, dawała mnóstwo radości. Po roku 2004, gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, popularność europejskich klubów szkolnych zmniejszała się, a zapał ich twórców  – nauczycieli i dyrektorów – przygasał coraz bardziej. Dziś przyzwyczajenie Polaków do bycia pełnoprawnymi Europejczykami nie wyzwala już tak dużych pokładów energii, jak działo się to na początku.  W mojej ocenie, wciąż mało czujemy się Europejczykami. Powinniśmy zrobić coś więcej, by przybliżyć obywateli do Unii – podsumowała Danuta Jazłowiecka. 

Uczniowie przyznali, że wiedzę na temat Unii Europejskiej czerpią ze szkoły i z domu – z rozmów z rodzicami i znajomymi, a także z mediów. Według nich, każdy Polak powinien być zainteresowany tematyką Europy i jej instytucjami. Unię możemy dostrzec z każdej strony, dlatego powinniśmy zgłębiać jej tematykę i wiedzieć co nas otacza – podkreślili uczniowie. Unia Europejska jest instytucją, która buduje przyszłość w naszym kraju. W wielu miejscach widzimy tabliczki z napisem: projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Niemniej jednak nie utożsamiajmy Unii Europejskiej jedynie z pieniędzmi, bo gdy środków braknie, zaczniemy odczuwać, że Unia jest nam już niepotrzebna – powiedział Krzysztof Uchnast. Mamy wszystko podane na tacy, możemy wszędzie wejść i podziwiać, jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy Unii Europejskiej – dodał Kuba Branicki. 

Uczniowie na pytanie: Co my możemy dać Europie? odpowiedzieli: Chcielibyśmy podróżować i przekazywać, że Unia jest wspólnotą, która może wzrastać. Jeżeli zostanie odpowiednio wykorzystana, może stać się najlepiej rozwiniętą organizacją, jaka powstała w historii świata. Trzeba nauczyć ludzi jak odpowiednio korzystać z Unii Europejskiej, wówczas instytucja ta będzie nie do przezwyciężenia. Życie w Unii jest jak życie w symbiozie – pamiętajmy, że biorąc, musimy również dawać. Jeśli tak będzie, zarówno my jak i wszyscy inni obywatele Unii będziemy się rozwijać. Unia to my

Unia Europejska daje młodym ludziom mnóstwo wspaniałych możliwości, dlatego istotne jest, by być świadomym tych perspektyw i w pełni je wykorzystywać – przyznała Posłanka Jazłowiecka. Ważne jest nie tylko to, co Europa może dać Polsce, ale i to, co Polska może dać Europie  - bardzo kreatywną i zdolną młodzież.

Całą audycję można przesłuchać TUTAJ.

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności