Danuta Jazłowiecka i Opolski Teatr Lalki i Aktora dzieciom

© Opolski Teatr Lalki i Aktora

Audycja Unia bez Tajemnic z dnia 30 maja br. dotyczyła przypadającego dwa dni później Międzynarodowego Dnia Dziecka. W związku z nim zgromadzeni w studiu Radia Doxa goście –  Hanna Padamczyk z opolskiego biura europosłanki Jazłowieckiej i Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora – opowiadzieli o wydarzeniach oraz imprezach dla dzieci i młodzieży odbywajacych się aktualnie, a także tych mających odbyć się w najbliższym czasie. 

Dyrektor Krystian Kobyłka przybliżył słuchaczom szczegóły olbrzymiej modernizacji, jaką Teatr przeszedł w ciągu ostatnich lat. Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 17 milionów zł, przy czym 7 milionów pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Jak podkreślił Dyrektor, pieniądze na przeprowadzenie modernizacji nie spadły z nieba – napisaliśmy stosowny projekt i (...) Minister Kultury, Pan Bogdan Zdrojewski uznał, że to jest jeden z projektów, który warto w Polsce zrealizować. Po ukończonej przebudowie Opolanie jeszcze chętniej odwiedzają Teatr, przychodząc nie tylko na spektakle, ale również na szereg innych wydarzeń organizowanych przez Teatr we współpracy z różnymi instytucjami. 

Dyrektor Kobyłka wspomniał również o trwającym projekcie Meeting the Oddyssey, mającym na celu uwidocznienie problemu tzw. Penelop, tj. żon czekających w domach na swoich mężów pracujących poza granicami kraju oraz tzw. eurosierot, czyli dzieci wychowujących się pod opieką tylko jednego rodzica, podczas gdy drugi przebywa na emigracji zarobkowej. Jak powiedział Dyrektor, jest to straszny problem społeczny, a cały projekt dotyka kwestii, która we współczesnej Europie jest bardzo powszechna, a swoimi korzeniami sięga aż homerowskiej "Odysei". 

Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej wydarzenia organizowane w Teatrze poza regularnymi spektaklami, jeden z nich to również konkurs przygotowany przy współpracy z biurem europosłanki Danuty Jazłowieckiej. Asystentka eurodeputowanej Hanna Padamczyk przypomniała, że finał konkursu Pokaż Język: Odkryj Szekspira, skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego i dolnośląskiego, odbył się właśnie na deskach Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Ponadto biuro posłanki Jazłowieckiej zaprasza do udziału w trwającym aktualnie konkursie plastycznym Moja Europa, przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych. 

Całą audycję można odsłuchać TUTAJ.

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności