Natalia Wysocka, marzec 2016

 

W marcu 2016 roku miałam przyjemność być stażystką w biurze Pani Poseł Jazłowieckiej w Brukseli. Uważam ten czas za jeden z najlepszych momentów moich studiów, a z pewnością najbogatszy w nowe doświadczenia. Już sama organizacja wyjazdu od strony technicznej, czyli zorganizowanie podróży, noclegu, przeprawa przez Brukselę z bagażami i mapą w ręku były bardzo pouczające i udowodniły mi, że do tej pory tak naprawdę nie znałam swoich możliwości.

Pierwszy dzień w Parlamencie Europejskim zapamiętam na bardzo długo - przestrzeń, ogrom korytarzy i pięter - myślę, że to zawsze będzie przytłaczać nowo przybyłe osoby. Paradoksalnie, bardzo łatwo i szybko można przywyknąć do specyfiki budynku, po kilku dniach wręcz ją polubić. 

To, co uważam za ogromny wyróżnik stażu to fakt, że w Parlamencie każdy stażysta może czuć się jak część zespołu. Wykonując swoją pracę, ma się świadomość, że ona jest faktycznie potrzebna w biurze, że będzie podstawą dalszej pracy poszczególnych osób. To bardzo motywuje i zachęca do dokładności i staranności.

Kolejną ciekawą rzeczą, która moim zdaniem jest już charakterystyczna tylko dla niewielu biur, w tym biura Pani Poseł Jazłowieckiej, jest to, że miałam możliwość udziału w akcjach związanych z interesującym mnie pod kątem pracy magisterskiej tematem. Wolne chwile spędzałam w bibliotece, gdzie miałam okazję dotrzeć do wcześniej niedostępnych źródeł. Margareta, Krysia i Iwona również wykazały się inicjatywą - zachęcały mnie do kontaktu z osobami, które bezpośrednio zajmują się danym temat, udzielały cennych porad i wskazówek.

Poznanie specyfiki pracy instytucji europejskich jest bardzo wartościowym doświadczeniem. To nie tylko ładny wpis w CV - to przede wszystkim szansa na zrozumienie otaczających nas procesów, również legislacyjnych, możliwość pracy w środowisku wielokulturowym i (co dla mnie ma największe znaczenie) duży zastrzyk energii do dalszej pracy nad swoimi umiejętnościami.

Po spędzonych tu tygodniach wiem jedno - praca w instytucjach jest pracą marzeń i z pewnością warto się o nią ubiegać. Kto nie jest jeszcze przekonany niech zgłosi się na staż - tego nie można żałować! ;)

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2019 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności