Strefa euro postrachem opolskich studentów?

© Jimelovski Platano Macho

28 maja 2016 r. w audycji radiowej „Unia bez tajemnic” europosłanka Danuta Jazłowiecka zainicjowała dyskusję na temat obaw studentów dotyczących wprowadzenia waluty euro w Polsce. W rozmowie wzięły udział również ekonomistka dr Diana Rokita-Poskart oraz Magdalena Sladek – absolwentka I stopnia kierunku Administracja na wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

Temat wejścia Polski do strefy euro od lat jest kwestią często poruszaną przez media. Ewentualne zagrożenia i korzyści wynikające z zastąpienia złotówki eurowalutą, będą przedmiotem dyskusji organizowanej 16 czerwca w opolskim Centrum Nauka-Biznes podczas konferencji „Droga do strefy euro w regionie opolskim – ujęcie społeczno – ekonomiczne”.

Specjalnie na potrzeby konferencji studenci Politechniki Opolskiej przeprowadzili badania wśród swoich rówieśników ze wszystkich uczelni w stolicy województwa. Celem było poznanie opinii młodych ludzi na temat wprowadzenia Euro w Polsce – komentuje dr Diana Rokita – Poskart. Młodzież wskazywała głównie ryzyko prawdopodobnego, gwałtownego wzrostu cen. Takie opinie wynikają często z niewystarczających informacji na temat sytuacji w krajach strefy euro. Jak zauważyła Europosłanka – można pokazywać społeczeństwu możliwe zmiany, chociażby poprzez ceny na produktach w dwóch walutach, takie rozwiązanie funkcjonowało przez ponad rok na Słowacji zanim zdecydowano się tam wprowadzić walutę Euro. Koordynatorka konferencji – Magdalena Sladek dodała, że wiele osób zwraca uwagę na wzrost kosztów utrzymania administracji. Warto popatrzeć na korzyści jakie euro może dać Polsce. Wiele rozwiązań prawnych w Unii Europejskiej jest przygotowywanych przede wszystkim dla strefy euro. Kiedy Polska przystępowała do UE w 2004 roku też musiała ponieść wysokie koszty, jednak profity są nieporównywalnie większe – dodała Posłanka.

Konferencja jest niezwykle ważna z punktu widzenia organizatorów. Studenci dzięki takim działaniom mogą się rozwijać i uczyć w ciekawy, angażujący sposób. Ponadto jest to inicjatywa wyłącznie studencka, dzięki czemu wzrasta zainteresowanie tym wydarzeniem. Zdaniem Danuty Jazłowieckiej, Polska ma najbardziej utalentowaną i kreatywną młodzież w Europie. Tak też są nasi studenci postrzegani za granicą.

Archiwalnego nagrania całej audycji można posłuchać TUTAJ.

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności