60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich

60. lecie sygnowania Traktatów Rzymskich

“Marzenie o zjednoczonej Europie pozwoliło na zawsze pozostawić za nami koszmar wojny” - powiedział przewodniczący Antonio Tajani podczas sobotniej uroczystości z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich, które położyły podwaliny pod Unię Europejską. „Powinniśmy być dumni ze spuścizny, którą przekazujemy naszym dzieciom: wolności do podróżowania, nauki, pracy, założenia biznesu i innowacji” - powiedział Tajani, podpisując deklarację rzymską, która wyznacza cele na najbliższe 10 lat.

W swoim przemówieniu przewodniczący Tajani podkreślił znaczenie traktatów rzymskich, które ustanowiły m.in. europejski wspólny rynek, i dodał, że praca nad zjednoczeniem jeszcze nie jest zakończona. „25 marca 1957 w tej sali zaczęła się nasza wielka przygoda. Musimy zrealizować to wielkie przedsięwzięcie i wykorzystać jego wciąż niewykorzystany potencjał. I nie wolno nam zapominać, jaką cenę - nie tylko gospodarczą - musielibyśmy zapłacić bez Europy”.

W weekend przewodniczący Tajani razem z wiceprzewodniczącymi Parlamentu Europejskiego, kwestorami i liderami grup politycznych spotkali się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, przewodniczącym włoskiego Senatu Piero Grasso i przewodniczącą niższej izby włoskiego parlamentu Laurą Boldrini.

Posłowie wzięli udział w dyskusji o przyszłości kontynentu, a w sobotę dołączyli do Marszu dla Europy, w którym tysiące ludzi pokojowo demonstrowało na ulicach Rzymu swoje poparcie dla europejskiego projektu.

W piątek przewodniczący Tajani wraz z premierem Włoch Paolo Gentilonim, przewodniczącym Komisji Jean-Claudem Junckerem, przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz 27 przywódcami państw europejskich uczestniczyli w audiencji z papieżem Franciszkiem.

W piątek przed uroczystościami w Rzymie delegacja Parlamentu Europejskiego, na której czele stanął przewodniczący Tajani, udała się do Nursji w środkowych Włoszech, która w październiku została zniszczona przez trzęsienie Ziemi. Członkowie delegacji wyrazili swoje poparcie dla planów odbudowy miasta.

© Parlament Europejski, 2017

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności