W tym tygodniu w PE: Brexit, budżet, prawa człowieka, wizy dla Ukrainy, roaming

Sesja Plenarna w Strasburgu

Pierwszy tydzień kwietnia to czas kolejnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W tym tygodniu posłowie będą debatować m.in. na temat wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, usług roamingowych, zniesienia wiz dla Ukraińców oraz budżetu. Z wizytą do Parlamentu przyjedzie niedawno wybrany prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Na krótko przed rozpoczęciem rozmów na temat wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE grupy polityczne w Parlamencie Europejskim określą swoje priorytety i cele negocjacyjne. Zapewnienie równych praw obywatelom UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii i obywatelom brytyjskim mieszkającym w Unii jest kluczowym priorytetem Parlamentu. W projekcie rezolucji posłowie podkreślają też, że Wielka Brytania pozostaje członkiem UE do momentu oficjalnego wystąpienia, z czego wynikają zarówno prawa jak i obowiązki członkowskie, w tym zobowiązania finansowe zapisane w wieloletnim ramowym budżecie UE, nawet jeśli obejmują okres wykraczający poza datę wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Debata, a następnie głosowanie w tej sprawie odbędzie się w środę.

Niedawno wybrany Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wygłosi przemówienie podczas formalnego posiedzenia Parlamentu Europejskiego, we wtorek, w południe.

Debata na temat nieformalnego porozumienia pomiędzy Parlamentem i Radą w sprawie limitów cen hurtowych na transmisję danych w roamingu między państwami UE odbędzie się w środę wieczorem. Głosowanie zaplanowano na czwartek. Ograniczanie stawek hurtowych w roamingu jest niezbędnym warunkiem dla całkowitego zniesienia detalicznych opłat roamingowych od 15 czerwca 2017 r. Dzięki temu użytkownicy telefonów komórkowych podróżujący po Unii Europejskiej będą płacili za prowadzenie rozmów głosowych, wysyłanie SMS-ów i korzystanie z danych tyle samo, ile płacą u siebie (w kraju operatora swojej sieci), bez dodatkowych opłat z tytułu przebywania za granicą. 

Obywatele Ukrainy będą mogli podróżować do Unii Europejskiej bez wiz. Tekst Projektu przepisów został wczesnej uzgodniony przez przedstawicieli Rady Parlamentu, musi jeszcze zostać zatwierdzony w glosowaniu plenarnym zaplanowanym na czwartek. Rozporządzenie wejdzie w życie prawdopodobnie już na początku czerwca. 

Posłowie chcą przeznaczyć €6 mld więcej na zatrudnienie, wzrost oraz migrację. Plany wprowadzenia większej elastyczności, pozwalającej na przesuwanie środków w ramach wieloletniego budżetu UE, w odpowiedzi na nieoczekiwane wyzwania, takie jak kryzys migracyjny, konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa lub zwiększanie zatrudnienia i wzrostu, zostaną poddane pod głosowanie w środę. Parlament prowadził długą batalię o elastyczność w ramach Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020 (WRF), do końca ich trwania.

Podczas sesji kwietniowej w Strasburgu przedmiotem obrad będą też takie kwestie jak: przekazywanie danych obywateli UE do USA, migranci i uchodźcy, rynki finansowe, homologacja samochodów. 

 

Źródło: Parlament Europejski, 2017

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności