Kwietniowa sesja plenarna w skrócie: Brexit, urządzenia medyczne, Dieselgate

© European Union 2016 - European Parliament

W tym tygodniu na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie przyjęli rezolucję w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, określając priorytetowe dla Parlamentu kwestie w nadchodzących negocjacjach. W raporcie końcowym komisji śledczej Parlament Europejski wezwał Unię Europejską i państwa członkowskie, aby czym prędzej ustanowili niezależny system kontroli emisji samochodowych. Parlament przyjął też rozporządzenie o bezpieczeństwie urządzeń medycznych i przegłosował zwiększenie elastyczności długoterminowego budżetu UE.

W środę w rezolucji Parlament przedstawił warunki, które powinny zostać spełnione w negocjacjach w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Wśród priorytetów posłów znalazły się m.in.: zapewnienie równego traktowania dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Zjednoczonym Królestwie i Brytyjczyków mieszkających w innych państwach Unii, kontynuacja procesu pokojowego w Irlandii Północnej i uniknięcie powrotu do kontroli na irlandzkiej granicy. Każde porozumienie w sprawie Brexitu  wejdzie w życie tylko pod warunkiem, że zaakceptuje je Parlament.

W przyjętej w środę rezolucji posłowie stwierdzili, że konieczne jest skuteczniejsze zarządzanie kryzysem uchodźczym i podjęcie środków, które zapobiegną śmiertelnym wypadkom na Morzu Śródziemnomorskim.

Polski poseł Jan Olbrycht (grupa EPL) był współautorem sprawozdania dotyczącego planów uelastycznienia długoterminowego budżetu Unii Europejskiej. Wspólnota ma być w stanie skuteczniej reagować na takie wyzwania jak kryzys migracyjny, terroryzm, czy bezrobocie. Projekt został poparty przez Parlament w środę, teraz czeka na jednogłośną akceptację Rady.

Bardziej restrykcyjne zasady, które mają zapewnić zgodność z unijnymi normami bezpieczeństwa oraz możliwość ustalenia pochodzenia takich urządzeń medycznych jak protezy bioder lub implanty. Parlament przyjął również prawa podnoszące normy urządzeń diagnostycznych. Więcej informacji w naszym wywiadzie na Facebooku.

We wtorek Parlament przeprowadził dyskusję i przyjął zalecenia dla Komisji Europejskiej i państw członkowskich dotyczące tego, w jaki sposób należy usunąć luki prawne i naprawić system testów emisji spalin, aby w przyszłości zapobiec oszustwom, jakie zostały ujawnione w 2015 r.

Żeby zapobiec konsekwencjom niezrównoważonej produkcji oleju palmowego (m.in. wyniszczaniu lasów i siedlisk zwierząt), Unia Europejska powinna wprowadzić jednorodny system certyfikacyjny i systematycznie odchodzić od wykorzystywania oleju w biopaliwach, stwierdzili posłowie w rezolucji uchwalonej we wtorek.

W czwartek posłowie usunęli ostatnią przeszkodę na drodze do całkowitego zniesienia opłat roamingowych. Rozmowy w roamingu mają potanieć od 15 czerwca tego roku.

W rezolucji przyjętej w czwartek posłowie uznali, że „Tarcza Prywatności” - porozumienie między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi o standardach ochrony danych - będzie musiała być zgodna z unijnym prawem ochrony danych osobowych.

W debacie w środę posłowie wyrazili swoje zaniepokojenie rozpowszechnieniem się mowy nienawiści oraz tzw. fake news, szczególnie w mediach społecznościowych. Wielu posłów wezwało firmy działające w Internecie, aby zagwarantowały szybkie usuwanie fałszywych i szkalujących informacji, część posłów przestrzegała przed cenzurą.

W czwartek Parlament Europejski wyraził zgodę na wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy posiadających paszporty biometryczne na krótkie pobyty do 90 dni w celach turystycznych, biznesowych, czy rodzinnych, ale nie do pracy. Obywatele Ukrainy będą mogli prawdopodobnie od czerwca br. przyjeżdżać bez wiz do państw Unii Europejskiej za wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa i Irlandii oraz do Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinu.

We wtorek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wygłosił w Parlamencie przemówienie za Unią Europejską. „To do nas należy przekazanie europejskiego snu kolejnym pokoleniom” - powiedział.

Źródło: Parlament Europejski, 2017

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności