Parlament Europejski świętuje 30 lat Erasmusa

Źródło: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/anniversary_pl

Erasmus - unijny program na rzecz edukacji, rozwoju zawodowego, młodzieży i sportu, noszący imię holenderskiego filozofa, świętuje 30. urodziny!

Program Erasmus zainicjowano w 1987 r. - do tej pory ponad 9 mln ludzi dostało szansę, aby za granicą uczyć się, pracować lub pomagać innym. To jedna z najbardziej udanych inicjatyw Unii Europejskiej. W 2017 roku - z okazji 30. rocznicy programu - odbywają się konferencje, debaty i wystawy w całej Europie.

Z okazji rocznicy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker na specjalnej uroczystości w siedzibie PE w Strasburgu wręczyli nagrody 33 młodym ludziom biorącym udział w programie Erasmus - po jednym z każdego uczestniczącego kraju. Erasmus "musi być szansą dla wszystkich młodych Europejczyków, bez względu na poziom dochodu w rodzinie czy podjętą ścieżkę edukacji” - mówił przewodniczący Tajani. „To dlatego musimy zapewnić adekwatne środki w unijnym budżecie. Więcej finansowania dla Erasmusa to mniejsze bezrobocie wśród młodych” - przekonywał szef PE.

W 2013 roku program Erasmus zreformowano. Odświeżony Erasmus+ połączył pod jednym "szyldem" programy edukacyjne, szkoleniowe, programy dla młodzieży, takie jak Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci (szkolenie zawodowe) oraz po raz pierwszy uwzględnił programy sportowe; w ramach nowego Erasmusa udostępniono też tanie pożyczki - od 12 000 euro (za jeden rok studiów magisterskich) do 18 000 euro (za dwa lata) osobom na studiach magisterskich, które chcą studiować w innym kraju UE, oraz zwiększono finansowanie - budżet na lata 2014-2020 wynosi 14,7 mld euro (40 proc. więcej niż w poprzednich latach). Zmiany mają odzwierciedlać zaangażowanie Unii Europejskiej we wspieranie europejskiej młodzieży.

Petra Kammerevert (S&D, Niemcy), przewodnicząca parlamentarnej Komisji Kultury i Edukacji, która wzięła udział w uroczystościach w Strasburgu, powiedziała: „Wierzę, że program wzmacnia tolerancję i szacunek dla różnic, które są wielkim bogactwem Unii Europejskiej”. Posłanka przywołała słowa byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jacques’a Delorsa ”Nie możesz zakochać się w jednolitym rynku”: "Moim zdaniem miał rację. Staramy się to zmienić tym programem i pokazać, że naszym celem jest zbliżenie ludzi do siebie”.

 

© Parlament Europejski, 2017

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności