Opole gościło młodzież z całej Europy w ramach sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży

Danuta Jazłowiecka na 14. Sesji Selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Opolu

W dniach od 30 sierpnia do 3 września, około 200 młodych ludzi z  takich państw jak Holandia, Włochy, Grecja, Szwecja czy Wielka Brytania, przyjechało do Opola, aby dyskutować na temat bieżących problemów Unii Europejskiej. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Danuty Jazłowieckiej.

Tegorocznymi tematami, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy były między innymi delegowanie pracowników, mniejszości narodowe czy młodzi na rynku pracy.

Celem sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży jest odwzorowanie prac Parlamentu Europejskiego. Jego członkowie są dzieleni na komisje, których analizie i dyskusji podlega zadany problem. Opolska europosłanka spotkała się z młodzieżą podczas pracy na Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, której członkowie zajmowali się tematem delegowania pracowników. Ich celem było wypracowanie rezolucji, którą Danuta Jazłowiecka będzie chciała przekazać europosłom podczas posiedzenia Komisji EMPL w Parlamencie Europejskim. – Jestem zaskoczona bardzo wysokim poziomem znajomości języka angielskiego tych młodych osób, ponieważ prace komisji były w nim prowadzone. Cieszę się, że Opole było miejscem spotkania młodzieży z całej Europy, która jest żywo zainteresowana Unią Europejską, jej problemami, ale i korzyściami z niej płynącymi. Takie wydarzenie to dla nich świetna okazja do poszerzenia swoich horyzontów i poznania zasad demokracji – podsumowuje europosłanka.

Europejski Parlament Młodzieży (European Youth Parliament - EYP) działa od 1987 roku i jest pozarządową, ponadpartyjną organizacją, która jest miejscem debaty i edukacji politycznej. Dzięki tej organizacji młodzież ma szansę na wymianę poglądów i zbieranie doświadczeń międzykulturowych. Warto dodać, że Europejski Parlament Młodzieży obejmuje swoją działalnością nie tylko terytorium UE - obejmuje też państwa Rady Europy oraz Republiki Białorusi. 

Sesja, która odbyła się w Opolu, jest tzw. Sesją Selekcyjną. To oznacza, że specjalne jury wybrało 32 delegatów spośród polskich uczestników, którzy wezmą potem udział w dwóch międzynarodowych sesjach -  w Tbilisi (Gruzja) oraz w Wilnie (Litwa).
 

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności