26 września Europejskim Dniem Języków Obcych

© European Union 2013 - European Parliament

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji warto przypomnieć o projektach językowych organizowanych przez Danutę Jazłowiecką.

Opolska europosłanka do początku pierwszej kadencji pracy w Parlamencie Europejskim zachęca mieszkańców do poznawania języków obcych lub poszerzania ich znajomości. Od 7 lat w sierpniu wszyscy chętni mają możliwość skorzystania z wakacyjnych warsztatów językowych. W trakcie trwania projektu "Pokaż Język Jazłowieckiej" z nauki języka angielskiego mogli skorzystać mieszkańcy Opola, Brzegu, Kędzierzyna-Koźla, Nysy i Prudnika. Dodatkowo wszyscy chętni, niezależnie od miejsca zamieszkania mieli możliwość wzięcia udziału w kursach online języka włoskiego i francuskiego. Z takiej propozycji co roku skorzystały setki mieszkańców Opolszczyzny. W ramach poszerzenia dostępności projektu od dwóch lat wakacyjne warsztaty przybrały formę kursu online, gdzie każdy, kto zapisze się na warsztaty otrzymuje filmy z lekcjami, w zależności od poziomu nauki, na który się zdecydował. 

Aby popularyzować naukę języka angielskiego wśród młodzieży Danuta Jazłowiecka zaprasza do udziału w konkursach językowych skierowanych do różnych grup wiekowych. Dla studentów przygotowaliśmy konkursu "Starcie Tytanów". Podzielony jest on na dwa etapy - eliminacje i finał. W pierwszym z nich, zadaniem uczestników jest pisemne przetłumaczenie krótkich tekstów z języka angielskiego na polski i na odwrót. Dziesięciu uczestników, którzy najlepiej radzą sobie w eliminacjach, bierze udział w finale, który polega na zmierzeniu się z prawdziwym symultanicznym tłumaczeniem wystąpienia europosłanki Danuty Jazłowieckiej - dokładnie tak jak w Parlamencie Europejskim podczas sesji plenarnej! Nagrodą dla trzech najlepszych tłumaczy jest miesięczny staż w brukselskim biurze europosłanki, z kolei dla laureatów 4. i 5. miejsca staż w biurze opolskim.

Do licealistów skierowany jest konkurs "Odkryj Szekspira", do którego właśnie teraz przyjmujemy zgłoszenia (więcej TUTAJ). Aby wziąć w nim udział wystarczy zebrać 4 osobową grupę, wybrać dowolną sztukę Williama Szekspira i napisać jej alternatywne zakończenie w języku angielskim. Finał konkursu to fantastyczne teatralne wydarzenie - młodzi aktorzy mają szansę zagrać na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Laureaci pierwszych trzech miejsc biorą udział w profesjonalnych warsztatach aktorskich, dodatkowo zwycięzcy jadą zwiedzić Brukselę i Parlament Europejski.

To nie wszystko - do uczniów w wieku gimnazjalnym (obecne klasy VII-VIII) skierowany jest muzyczny konkurs "I know I can". Zadaniem uczestników jest wybranie jednego spośród trzech utworów zaproponowanych przez organizatorów, napisanie własnego tekstu piosenki w języku angielskim przy zachowaniu oryginalnej treści refrenu oraz nagranie swojej wersji przeboju. Finaliści występują na profesjonalnej scenie, mają do dyspozycji profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie. Również w tym przypadku zwycięzcy jadą zwiedzić Brukselę i PE, a dla laureatów 3 pierwszych miejsc organizowane są warsztaty wokalne.

Przez lata organizowania warsztatów oraz konkursów dzięki opolskiej europosłance, tysiące młodych ludzi, mieszkańców Opolszczyzny i Dolnego Śląska skorzystało z możliwości nauki języka angielskiego. Mamy nadzieję, że kolejne edycje tych wydarzeń będą cieszyć się równie dużą popularnością. Zachęcamy do udziału, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia filmiku przygotowanego z okazji Europejskiego Dnia Języków, który dostępny jest TUTAJ!

 

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności