Podsumowanie październikowej sesji plenarnej

© European Union 2017 - European Parliament

Walka z molestowaniem seksualnym, wzmocnienie kontroli granic, Nagroda Sacharowa na rzecz Wolności Myśli - to główne tematy październikowej sesji plenarnej. Przeczytaj nasze podsumowanie.

Molestowanie seksualne i walka z nadużyciami
W środę, 25 października, posłowie dyskutowali o walce z molestowaniem seksualnym w kontekście skandalu z Harvey'em Weinsteinem oraz doniesień o przypadkach molestowania w Parlamencie Europejskim. Dzień później posłowie zdecydowanie potępili w rezolucji wszystkie formy przemocy seksualnej oraz fakt, że są one tolerowane. Sprawcy powinny być ukarani, dodali.

Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli
W czwartek, 26 października, przewodniczący Parlamentu Europejskiego ogłosił, że zbiorowym laureatem Nagrody im. Sacharowa w 2017 roku została demokratyczna opozycja w Wenezueli. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbędzie się 13 grudnia w Strasburgu.

Glifosat
We wtorek posłowie odrzucili propozycję Komisji Europejskiej, by odnowić autoryzację herbicydów opartych na glifosacie.

Wzmocnienie granic Schengen
W środę, 25 października, Parlament Europejski poparł wspólny elektroniczny system służący przyspieszeniu kontroli na zewnętrznych granicach strefy Schengen i rejestracji wszystkich podróżnych spoza UE. 

Zabójstwo dziennikarki na Malcie i ochrona demaskatatorów
We wtorek, 24 października, Parlament Europejski uczcił minutą ciszy dziennikarkę śledczą Daphne Caruanę Galizię, która zginęła w zamachu bombowym 16 października. Tego samego dnia posłowie wezwali do przyjęcia unijnych przepisów przyznających ochronę osobom ujawniającym nieprawidłowości w interesie publicznym.

Pracownicy delegowani
Mandat zespołu negocjacyjnego Parlamentu Europejskiego do rozpoczęcia rozmów z rządami w sprawie nowelizacji zasad delegowania pracowników został zatwierdzony. 

Budżet na 2018 rok
W środę, 25 października, Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko ws. budżetu UE na 2018 rok. Posłowie wezwali do zwiększenia środków na badania, projekty infrastrukturalne i walkę z bezrobociem młodych. Parlament rozpocznie negocjacje z państwami członkowskimi.

Nowotwory zawodowe
W środę posłowie wzmocnili środki ochrony pracowników przed narażeniem na działanie czynników rakotwórczych i mutagenów.

Przyszłość UE
We wtorek w związku z zakończonym październikowym szczytem UE posłowie dyskutowali o „Agendzie Liderów” - programie głów państw i rządów poświęconym przyszłości Europy. "Nie ma możliwości rozmawiania o przyszłości UE, jej unii monetarnej i politykach, jeśli nie ma woli, by stanąć w obronie naszych wartości" - mówił przewodniczący Antonio Tajani.

Dopalacze
Parlament Europejski chce, by procedury identyfikacji tzw. dopalaczy były szybsze, a produkcja i handel - zagrożone karą więzienia.

© Parlament Europejski, 2017

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności