Danuta Jazłowiecka z wizytą w kluczborskiej szkole z tytułem EPAS

fot. Agnieszka Jabrzemska

We wrześniu br. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku, jako pierwsza i jedyna szkoła na Opolszczyźnie otrzymała tytuł Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego. W miniony poniedziałek 23 października Danuta Jazłowiecka wraz z uczniami odsłoniła specjalnie przygotowaną z tej okazji tablicę honorową.

Program EPAS powstał w 2010 roku w holenderskim Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego. Po kilku latach do jego realizacji dołączyły kolejne unijne państwa, a dziś uczestniczą w nim już wszystkie. Celem programu EPAS jest pobudzenie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji, a także tego jak ważny jest udział w europejskich wyborach. Odbiorcami programu są szkoły ponadgimnazjalne. Szkoła, która podejmie się tego wyzwania musi zrealizować określone zadania. Są to:

• założenie szkolnego punktu informacyjnego poświęconego Europie, Unii Europejskiej oraz instytucjom europejskim. Zadaniem zarówno starszych i młodszych ambasadorów będzie zadbanie o jego bieżącą działalność;
• organizację działań poświęconych bieżącej legislacji Parlamentu Europejskiego lub innym istotnym kwestiom europejskim;
• wykorzystanie otrzymanych materiałów dydaktycznych, scenariuszy lekcji europejskich w czasie zajęć lekcyjnych i podczas specjalnych spotkań dla szczególnie zainteresowanych uczniów;
• organizację na terenie szkoły lub poza nią wydarzenia pod hasłem "Dzień Europy" w okolicach 9 maja. Celem wydarzenia będzie zwiększenie wiedzy uczniów dotyczącej integracji europejskiej i roli Parlamentu Europejskiego.
Poza tym, szkoły mogą angażować się w wiele działań fakultatywnych – np. współpraca z posłami do Parlamentu Europejskiego. Szkoła, która z powodzeniem zakończy swój udział w programie, otrzymuje tytuł "Szkoły Ambasadora Parlamentu Europejskiego".

Tytuł taki otrzymał Zespół Szkół Ponadgimaznjalnych nr 1 w Kluczborku, gdzie w realizację programu zaangażowali się uczniowie Szkolnego Klubu Europejskiego „My w Europie” pod opieką Pana Przemysława Ziółkowskiego. We wrześniu br. w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Pani Ewa Sygulla, Dyrektor Szkoły odebrała z tej okazji tablicę honorową, którą 23 października uroczyście odsłoniła Danuta Jazłowiecka wraz z uczniami.

Spotkanie w kluczborskiej szkole było także okazją do zaprezentowania aktywnej działalności Klubu Europejskiego oraz rozmowy na wiele ciekawych tematów. Przy okazji tej wizyty opolska europosłanka, uczniom zaangażowanym w zdobycie tytuły EPAS, wręczyła drobne upominki z Brukseli.

Uczniom oraz opiekunowi Szkolnego Klubu Europejskiego „My w Europie” raz jeszcze serdecznie gratulujemy!

 

 

Źródło o programie EPAS: www.europarl.europa.eu

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności