Listopadowa sesja plenarna w skrócie: Rządy prawa w Polsce, Nagroda LUX, Paradise Papers

© European Union 2013

Rządy prawa w Polsce, Nagroda Filmowa LUX dla "Krwi Saamów", Paradise Papers, zakupy online - to niektóe z tematów sesji plenarnej w Strasburgu. Przeczytaj nasze podsumowanie.

"Krew Saamów", film zrealizowany w szwedzko-norwesko-duńskiej koprodukcji otrzymał Nagrodę Filmową Lux - poinformował we wtorek, 14 listopada, w Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Obraz opowiada historię młodej odważnej Laponki, która walczy z uprzedzeniami i dyskryminacją, by zostać nauczycielką. "Świat musi wiedzieć jak oni nas - lud Sami - traktowali".

Lepsza ochrona konsumentów przed oszustwami oraz szybsze wykrywanie nieuczciwych firm powinno stać się możliwe dzięki nowymi unijnym przepisom przyjętym przez Parlament we wtorek. Dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów zwiększą się uprawnienia krajowych organów odpowiedzialnych za wykrywanie przypadków naruszeń praw konsumenckich w internecie i za eliminowanie takich praktyk. Poprawi się też koordynacja działań tych organów w całej UE.

Urządzenia wspomagające kierowcę, które zwiększają bezpieczeństwo, powinny być standardowo montowane - uważają posłowie. We wtorek posłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie.

Państwa członkowskie muszą ukrócić nieuczciwe systemy podatkowe, a instytucje ułatwiające unikanie płacenia podatków - stracić licencje, podkreślali posłowie w trakcie debaty plenarnej we wtorek, 14 listopada. Posłowie dyskutowali o Paradise Papers - najnowszym wycieku dokumentów, które pokazują, w jaki sposób celebryci i międzynarodowe korporacje ukrywają swoje majątki i minimalizują zobowiązania podatkowe.

W środę, 15 listopada, Parlament rozpoczął formalny proces prowadzący do rozpoczęcia pierwszego etapu tzw. procedury art. 7. Traktatu o UE w sprawie Polski. Posłowie uważają, że fundamentalne europejskie wartości są w Polsce zagrożone i należy zastosować procedurę artykułu, by nie dopuścić do pogwałcenia praworządności. Procedura ta może doprowadzić do zawieszania prawa głosu Polski w Radzie.
Tego samego dnia Parlament wezwał Komisję Europejską do "nawiązania dialogu z rządem maltańskim odnośnie do funkcjonowania praworządności na Malcie oraz do zagwarantowania poszanowania wartości europejskich“, podobnie jak w przypadku Polski i (na nieco innych zasadach) Węgier.

W rezolucji przyjętej 15 listopada br. Parlament Europejski wezwał do pogłębienia tej współpracy i znalezienia nowych sposobów wspierania wschodnich sąsiadów UE, zwłaszcza Ukrainy, Gruzji i Mołdawii - trzech państw, które osiągnęły znaczny postęp we współpracy z Unią. Rezolucja została przyjęta 519 głosami do 114, przy 47 wstrzymujących się od głosu.

Nowe skuteczniejsze zasady walki z dumpingiem i subsydiowaniem eksportu przez kraje trzecie zostały przyjęte przez posłów w środę.

W czwartek Parlament Europejski przyjął mandat, będąc gotowym do rozpoczęcia rozmów o zmianach w unijnym systemie azylowym, których celem jest zapewnienie sprawiedliwego rozmieszczenia w UE osób ubiegających się o azyl.

W czwartek, 16 listopada, posłowie zaaprobowali sprawozdanie o działalności Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w 2016 roku. Rzecznik bada skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania w instytucjach i organach Unii Europejskiej takie jak np. nieprawidłowości administracyjnych, niesprawiedliwości, dyskryminacji, nadużycia władzy, braku odpowiedzi, nieudzielenia informacji i zbędnej zwłoki.

 

© Parlament Europejski, 2017

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności