Grudniowa sesja plenarna w skrócie: Nagroda Sacharowa, podatki, rolnictwo, kebab

© European Union 2017 - European Parliament

Podczas grudniowej sesji plenarnej odbyło się wręczenie Nagrody im. Sacharowa, a posłowie dali zielone światło dla reformy rolnictwa. 

W środę, 13 grudnia, przedstawiciele demokratycznej opozycji w Wenezueli odebrali w Strasburgu Nagrodę im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. "Nagroda jest skierowana do wszystkich Wenezuelczyków na świecie" - powiedział przewodniczący PE Antonio Tajani, wręczając wyróżnienie. Wezwał również Wenezuelę do powrotu "do demokracji, do godności i wolności".

W środę, 13 grudnia, Parlament Europejski przyjął zalecenia komisji śledczej ds. Panama Papers dotyczące prawidłowego egzekwowania przepisów mających na celu walkę z agresywnym planowaniem podatkowym. Wśród zaleceń znalazły się m.in. utworzenie publicznych rejestrów rzeczywistych właścicieli spółek, ochrona informatorów oraz kontrola pośredników finansowych w UE.

Reformy zaprojektowane z myślą o uproszczeniu polityki rolnej UE i umocnieniu siły przetargowej rolników wobec supermarketów zostały przyjęte podczas głosowania plenarnego we wtorek, 12 grudnia.

We wtorek, 12 grudnia, Parlament Europejski przedłużył działanie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych do 2020 i rozszerzył finansowanie na kolejne sektory. Do listopada 2017 roku w Polsce w ramach EFIS zatwierdzono finansowanie w wysokości 6,461 mld euro.

W środę, 13 grudnia, Parlament Europejski z zadowoleniem przyjął sprawozdanie przedstawione wspólnie przez negocjatorów unijnych i brytyjskich. Posłowie stwierdzili, że postępy w pierwszym etapie negocjacji są wystarczające, by możliwe było przejście do kolejnej fazy rozmów.

Tego samego dnia posłowie przyjęli rezolucję, w której stwierdzili, że unijna polityka bezpieczeństwa i obrony powinna zmierzać do zacieśnienia więzi obronnych UE i do silnej reakcji na zagrożenia międzynarodowe.

Komisja Europejska może zezwolić na stosowanie kwasu fosforowego, di i tri fosforanów oraz polifosforanów w mięsie kebabowym, z baraniny, jagnięciny, cielęciny, wołowiny lub drobiu. W środę rezolucja sprzeciwiająca się autoryzacji dodawania tych substancji do mięsa nie uzyskała wymaganej absolutnej większości głosów.

Deklaracja prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienie ambasady USA do tego miasta były przedmiotem debaty na posiedzeniu plenarnym we wtorek, 12 grudnia. Wielu posłów wyraziło zaniepokojenie wpływem tej decyzji na proces pokojowy na Bliskim Wschodzie i na bezpieczeństwo regionu. Inni wzywali do poszanowania obaw Izraela dotyczących bezpieczeństwa.

W środę, 13 grudnia, PE dał zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji z państwami członkowskimi ws. rozporządzenia, które uprości dystrybucję internetowych programów telewizyjnych i radiowych w całej UE.

UE powinna podjąć większe wysiłki w celu promowania i obrony wolności wyznania, wzmocnić uprawnienia Międzynarodowego Trybunału Karnego, aby mógł ścigać bojowników tzw. Państwa Islamskiego oraz przeciwdziałać naruszeniom praw człowieka i handlu ludźmi - stwierdzili posłowie w środę w rezolucji w sprawie sytuacji praw człowieka na świecie w 2016 r.
 

© Parlament Europejski, 2017

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności