Zapowiedź sesji plenarnej: Geoblocking, handel emisjami CO2, skład Parlamentu Europejskiego po 2019

© Parlament Europejski, 2018

Na sesji plenarnej w Strasburgu m.in. zniesienie geoblockingu w handlu online, reforma systemu handlu emisjami CO2, skład Parlamentu Europejskiego po Brexicie.

Już wkrótce klienci robiący zakupy przez Internet w innych krajach Unii Europejskiej uzyskają szerszy dostęp do produktów i usług. Pozwolą na to nowe unijne przepisy zakazujące nieuzasadnionego geoblokowania. Debata zaplanowana jest na poniedziałek a głosowanie plenarne na wtorek.

Premier Chorwacji Andrej Plenković zabierze głos na sesji plenarnej we wtorek rano. Będzie drugim europejskim premierem, który weźmie udział w debacie w ramach cyklu poświęconego przyszłości UE.

We wtorek odbędzie się głosowanie nad przepisami, które mają na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych przy pomocy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS). Zmiany mają służyć poprawie działania systemu - obniżeniu cen, redukcji nadwyżki uprawnień na rynku oraz stworzenia zachęt dla inwestycji w przyjazne środowisku innowacje. Legislacja ma na celu realizację zobowiązań Unii Europejskiej wynikającymi z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.

W środę Parlament Europejski przyjmie propozycję podziału mandatów między poszczególne państwa członkowskie po opuszczeniu UE przez Zjednoczone Królestwo i po wyborach w 2019 roku.

W czwartek posłowie zdecydują oni o mandacie i składzie specjalnej komisji, która zajmie się procedurą wydawania zezwoleń na stosowanie pestycydów w UE.

W środę odbędzie się głosowanie w sprawie propozycji odwołania Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Decyzja o poddaniu wniosku pod głosowanie plenarne została podjęta przez Konferencję Przewodniczących w czwartek, 1 lutego, wymaganą regulaminem większością co najmniej trzech piątych głosów z co najmniej trzech grup politycznych. Wniosek o odwołanie posła Czarneckiego ze stanowiska wiceprzewodniczącego jest umotywowany „poważnym uchybieniem". Ryszard Czarnecki porównał posłankę Różę Thun do „szmalcownika”.

W programie także m.in. debata na temat zgłoszonych testów emisji spalin na ludziach i małpach sponsorowanych przez niemieckich producentów samochodów oraz debata na temat sytuacji praw człowieka w Turcji i jej ofensywy wojskowej przeciwko kurdyjskim bojownikom w Syrii.

© Parlament Europejski, 2018

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2019 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności