Lutowa sesja plenarna w skrócie: Geoblokowanie, podział miejsc w PE, reforma ETS

© European Union 2018 - European Parliament

Zakaz geoblokowania w sprzedaży online, nowy podział miejsc w UE po Brexicie i reforma ETS - to niektóre z tematów lutowej sesji plenarnej.

Zakaz geoblokowania w sprzedaży online

We wtorek posłowie przyjęli przepisy zakazujące nieuzasadnionego geoblokowania, które sprawią, że klienci robiący zakupy przez internet w innych państwach UE uzyskają szerszy dostęp do produktów i usług.

Reforma systemu handlu emisjami

We wtorek posłowie przyjęli przepisy, które mają na celu reformę unijnego systemu handlu emisjami (ETS). Przepisy mają na celu doprowadzić do wzrostu cen pozwoleń na emisję w sektorze przemysłowym oraz do zachęcenia do inwestowania w niskoemisyjne innowacje.

Debata o przyszłości Unii z premierem Chorwacji

We wtorek posłowie debatowali o przyszłości UE z premierem Chorwacji Andrejem Plenkowićem. Opowiadając się za pogłębieniem integracji premier zadeklarował, że Chorwacja jest gotowa do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty.

Debata była drugą z serii debat między szefami państw lub rządów UE a posłami na temat przyszłości Unii Europejskiej. Debaty te będą kontynuowane w 2018 roku.

Podział miejsc w PE po 2019 roku

W środę Parlament Europejski przyjął propozycję podziału mandatów między poszczególne państwa członkowskie po opuszczeniu UE przez Zjednoczone Królestwo i po wyborach w 2019 roku. Posłowie chcą zmniejszyć liczbę z 751 do 705. Jednocześnie odrzucili możliwość utworzenia europejskich list wyborczych.

Wybór szefa Komisji Europejskiej w 2019 roku

W środę Parlament Europejski stwierdził rezolucji, że jest gotów odrzucić każdego kandydata na przewodniczącego Komisji, który nie uzyska nominacji którejś z europejskich partii politycznych przed wyborami do PE w 2019 r.

Obrzezanie kobiet

Przy okazji przypadającego 6 lutego Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych posłowie powtórzyli wezwanie do zaprzestania tej barbarzyńskiej praktyki na całym świecie.

Bałkany Zachodnie

We wtorek posłowie dyskutowali o nowej strategii UE wobec Bałkanów Zachodnich. 6 lutego 2018 roku Komisja Europejska opublikowała dokument strategiczny w sprawie rozszerzenia, w którym podaje 2025 r. jako przybliżoną datę przystąpienia Serbii i Czarnogóry do Unii Europejskiej. Tego samego dnia przedstawiciele KE dyskutowali o strategii z posłami podczas debaty plenarnej w Strasburgu. Posłowie z zadowoleniem przyjęli strategię, ale podkreślili również potrzebę reform na Bałkanach Zachodnich.

Zmiana czasu

W czwartek posłowie wezwali w rezolucji do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu dokonywanej dwa razy do roku i - jeśli to konieczne - do zmiany przepisów.

Turcja

Tego samego dnia posłowie przyjęli rezolucję potępiającą aresztowania dziennikarzy, aktywistów i innych obywateli sprzeciwiających się tureckiej ofensywie militarnej przeciwko kontrolowanej przez Kurdów enklawie Afrin w Syrii.

Autoryzacja pestycydów pod lupą posłów

W czwartek posłowie przyjęli mandat komisji specjalnej, której zdaniem będzie zbadanie procesu autoryzacji stosowania pestycydów w Unii Europejskiej. W skład komisji wchodzi 30 posłów, a jej mandat wynosi 9 miesięcy.

Odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego PE

W środę kadencja Ryszarda Czarneckiego jako wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego została wygaszona ponieważ dopuścił się „poważnego uchybienia”.

© Parlament Europejski, 2018

 

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2019 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności