Marcowa sesja plenarna w skrócie: budżet, wojny handlowe, paczki transgraniczne

© European Union 2018 - European Parliament

Wieloletni budżet UE, odpowiedź na amerykańskie cła, transgraniczne przesyłki - to niektóre z tematów marcowej sesji plenarnej.

Wieloletni budżet UE po 2021 roku

W środę, 14 marca, w dwóch rezolucjach Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w sprawie kolejnego wieloletniego budżetu Unii. Zdaniem posłów ramy finansowe po 2021 roku powinny zapewnić finansowanie nowych wyzwań takich jak migracja, bezpieczeństwo, zmiana klimatu, przy jednoczesnym wzmocnieniu istniejących zasobów własnych oraz stopniowym wprowadzania nowych źródeł dochodów

Przyszłość Unii Europejskiej

W środę, 14 marca, premier Portugalii António Costa, jako trzeci z kolei szef rządu, wziął udział w debacie plenarnej na temat przyszłości Unii Europejskiej. Premier poparł postulaty posłów w sprawie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. "Nie możemy oczekiwać od Europy więcej, jeśli nie będziemy więcej dawać Europie" - podkreślił premier Costa.

Transgraniczne doręczenia paczek

We wtorek, 13 marca, Parlament Europejski poparł rozporządzenie, które ma sprawić, że rynek transgranicznych dostaw paczek stanie się bardziej przejrzysty i konkurencyjny, a przeszkody, na jakie napotykają konsumenci i sklepy internetowe, kupując produkty online w UE, będą mniejsze.

Sprawiedliwe opodatkowanie przedsiębiorstw ponadnarodowych

W czwartek, 15 marca, Parlament Europejski przyjął nowe przepisy ustanawiające wspólne zasady obliczania podatku od przedsiębiorstw prowadzących działalność w różnych państwa UE, co ma zapobiec wykorzystywaniu przez firmy luk prawnych, by unikać płacenia podatków, m. in. przesuwając zyski do państw UE o niższych podatkach.

Amerykańskie cła na stal i aluminium

W środę posłowie potępili w debacie plenarnej amerykańskie zapowiedzi nałożenia ceł na import stali i aluminium. Posłowie wzywali do dialogu. Unia Europejska dysponuje szerokim wachlarzem odpowiedzi na restrykcje handlowe, które zagrażają europejskiemu przemysłowi.

Brexit

W środę, 14 marca, Parlament Europejski przyjął rezolucję proponującą traktat stowarzyszeniowy dla uregulowania przyszłych relacji między Unią Europejską i Wielką Brytanią.

Zabójstwo Jána Kuciaka

Europol powinien być w pełni zaangażowany w śledztwo w sprawie zabójstwa słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej, a UE powinna lepiej chronić dziennikarzy i sygnalistów - to główne przesłanie debaty plenarnej zorganizowanej w środę w Parlamencie Europejskim.

Transparentność w Komisji Europejskiej

W poniedziałek, 12 marca, posłowie dyskutowali o przejrzystości i uczciwości Komisji Europejskiej w kontekście mianowania Martina Selmayra na stanowisko sekretarza generalnego. Parlament zwrócił się do Komisji Kontroli Budżetowej o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie.

Syria

W czwartek, 15 marca, Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał reżim w Damaszku do przerwania eskalacji przemocy we wschodniej Ghucie.

Europass

W czwartek, 15 marca, posłowie przyjęli zmiany, które mają usprawnić działanie Europass - platformy pozwalającej zaprezentować umiejętności i kwalifikacje w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie.

Polityka regionalna

W czwartek posłowie stwierdzili w rezolucji, że najsłabiej rozwinięte regiony Unii potrzebują stałego wsparcia i dostosowanych strategii, aby nadrobić zaległości.

© Parlament Europejski, 2018

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2019 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności