Coraz mniej czasu na przekazanie 1% podatku!

Podaruj 1% siebie dzieciom

Do końca kwietnia mamy czas aby rozliczyć się z fiskusem za miniony 2017 rok. Ponownie mamy możliwość przekazania 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Opolska Europosłanka tradycyjnie zachęca do przekazania swojego „jednego procenta” na rzecz jednej z trzech opolskich fundacji, które pomagają dzieciom.

To od nas zależy komu przekażemy 1 % podatku za miniony rok. Danuta Jazłowiecka zachęca do wspierania lokalnych organizacji – w szczególności za to trzech, które pomagają najmłodszym:
•    Fundacja Domowe Hospicjum dla Dzieci - zajmuje się domową opieką paliatywną nad nieuleczalnie chorymi dziećmi,
•    Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym - udziela specjalistycznej pomocy w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
•    Fundacja Na Rzecz Rozwoju Hipoterapii „Konie–Dzieciom" - zapewnia zajęcia z hipoterapii dzieciom z upośledzeniem umysłowym lub upośledzeniem układu ruchu.


Co to jest 1%?
Jeden procent – tak w skrócie mówimy o 1% podatku dochodowego osób fizycznych, który od 2004 roku podatnicy mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego. Dzięki samodzielnemu zaznaczeniu organizacji, na którą ma zostać przekazany nasz 1% podatku, kwota ta wędruje z budżetu państwa na rzecz organizacji prowadzącej działalność prospołeczną. My decydujemy gdzie, do jakiej organizacji i na jaki cel nasze podatki faktycznie zostaną spożytkowane. Przekazując 1% nic nie tracimy – nie dysponujemy własnymi pieniędzmi, a jedynie „korzystamy z uprzejmości państwa”, które pozwala podatnikowi zdecydować do jakiej organizacji, czy instytucji trafią pieniądze. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% wybranej organizacji pożytku publicznego,  podatek za dany rok trafi do wspólnego worka, a o przeznaczeniu zgromadzonych pieniędzy zdecyduje rząd i sejm.


Czy istnieje możliwość aby podzielić 1% na kilka organizacji?
Niestety nie. Każdy podatnik wypełniając PIT może wpisać nazwę tylko jednej organizacji, której przekazuje swój 1%. Jeśli natomiast wypełniamy więcej niż jeden PIT, bo np. nasze dochody pochodzą z pracy i papierów wartościowych – możemy na każdym wymienić inną organizację pożytku publicznego.


A co z emerytami?
Emeryci często nie rozliczają się sami z podatku, ponieważ robi to za nich ZUS. Nie jest to natomiast przeszkodą do samodzielnego dysponowania 1% swojego podatku. Żeby przekazać 1% wybranej organizacji, należy samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe (na bazie PITu 40A, który emeryt otrzymuje od ZUSu), wypełniając specjalny wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.


Jak przekazać 1%?
Aby pomóc wystarczy wpisać numer KRS (zdjęcie poniżej) wybranej organizacji w rozliczeniu podatkowym lub skorzystać z bezpłatnej pomocy w lokalnych Urzędach Skarbowych. 

Podaruj 1% jednej z opolskich fundacji pomagających dzieciom

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2019 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności