Kwietniowa sesja plenarna w skrócie: zmiana klimatu, gospodarka odpadami, Macron

© European Union 2018 - European Parliament

Walka ze zmianą klimatu, gospodarka odpadami i debata o przyszłości Europy z prezydentem Macronem - to niektóre z tematów sesji plenarnej.

W środę, 18 kwietnia, Parlament Europejski poparł ambitne cele podniesienia poziomu recyklingu i zmniejszenia ilości odpadów składowanych na wysypiskach. To kolejny krok w procesie przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym.

CO2 emitowany w sektorach: transport, rolnictwo, budynki i odpady musi zostać zredukowany o 30% w całej UE, a emisje i absorbcja CO2 przez lasy oraz grunty użytkowe muszą się zrównoważyć do 2030 - wynika z przepisów przyjętych przez Parlament Europejski we wtorek, 17 kwietnia.

Wybory europejskie odbędą się 23-26 maja 2019 r. - posłowie potwierdzili w środę, 18 kwietnia, propozycję Rady w sprawie terminu głosowania.

Prezydent Francji Emmanuel Macron dyskutował we wtorek z posłami o swojej wizji przyszłości Unii Europejskiej. W debacie wziął udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. "Parlament Europejski to dla mnie miejsce uprawomocnienia integracji europejskiej" - mówił prezydent Francji.

Tego samego dnia posłowie dyskutowali o sposobie ochrony danych w kontekście skandalu związanego z Facebookiem i Cambridge Analytica. Zdaniem większości M. Zuckerberg jest winien wyjaśnienia Europejczykom i powinien zjawić się na wysłuchaniu w Parlamencie Europejskim.

Na sesji plenarnej w kwietniu 2018 roku posłowie przyjęli nowelizację przepisów regulujących efektywność energetyczną budynków. Zgodnie z przepisami wszystkie nowe budynki w UE od 1 stycznia 2021 r. powinny zużywać prawie zero lub bardzo małą ilość energii na ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę.

W poniedziałek, 16 kwietnia, liderzy grup politycznych w PE potępili użycie broni chemicznej w Syrii.

W czwartek, 18 kwietnia, posłowie wezwali m. in. do walki z nieprawdziwymi infomacjami w internecie rozpowszechnianymi w internecie i do wzmocnienia wsparcia dla krajowych inicjatyw w zakresie szczepień. Posłowie chcą, by Komisja Europejska przedstawiła zachęty na rzecz harmonizacji kalendarza szczepień w całej UE.

Tego samego dnia posłowie przyjęli reformę rolnictwa ekologicznego w UE. Nowelizacja zapewnia, że wysoka jakość żywności ekologicznej zostanie utrzymana w całym łańcuchu dostaw, a drobnym rolnikom łątwiej będzie się przestawić na ekologiczną produkcję.

W czwartek, 19 kwietnia, w odpowiedzi na zabójstwo słowackiego dziennikarza dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej posłowie wezwali do wzmocnienia ochrony dziennikarzy śledczych i demaskatatorów.

© Parlament Europejski, 2018

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2019 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności