Stan Unii Europejskiej: czas, by sprawdzić, jak daleko zaszliśmy

© European Union 2018 - European Parliament

Debata na temat stanu UE w środę 12 września o godz. 9.00 pozwoli przyjrzeć się temu, co udało się osiągnąć i co nadal pozostaje do zrobienia.

Doroczna debata na temat stanu Unii stanowi dla posłów do PE okazję do przeanalizowania prac i planów Komisji Europejskiej oraz do udzielenia wsparcia w określaniu przyszłego kierunku dla UE. Tegoroczna debata ma szczególne znaczenie, ponieważ będzie ostatnią tego typu debatą przed wyborami europejskimi w maju 2019 r. i powołaniem nowej Komisji. Debata ta będzie nie tylko okazją do przeglądu tego, co udało się w ostatnich latach uczynić dla obywateli UE, ale może ona także nadać ton działaniom w następnych pięciu latach dzięki dyskusji o przyszłych wyzwaniach i sposobach sprostania im.

Wydarzenie to rozpocznie się przemówieniem przewodniczącego Komisji Jeana-Claude’a Junckera oceniającym poprzedni rok i przedstawiającym plany na nadchodzący rok. Następnie odbędzie się debata z posłami do PE, w czasie której posłowie ustalą, jakie ich zdaniem powinny być priorytety UE.

Wśród kwestii omówionych w zeszłorocznej debacie znalazły się plany dotyczące obronności, bezpieczeństwa, legalnej migracji, handlu międzynarodowego, równości społecznej oraz wzmocnienia zdolności budżetowych UE i demokratycznego procesu podejmowania decyzji.

Facebook

W dniu 11 września przewodniczący Antonio Tajani udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące debaty podczas sesji na żywo na stronie Parlamentu Europejskiego na Facebooku. Debata o stanie UE będzie również transmitowana na żywo na Facebooku.

Opinie posłów do PE

Z EP Newshub możesz dowiedzieć się więcej o zamieszczanych przez posłów do PE w mediach społecznościowych wypowiedziach o stanie UE.

Rola Parlamentu

Debata na temat stanu Unii ma zapewnić przejrzystość i rozliczalność. Debata odbywa się co roku podczas pierwszej sesji plenarnej we wrześniu.

Jako jedyny bezpośrednio wybierany organ UE, Parlament Europejski jest wyrazicielem głosu ludności na szczeblu europejskim. W 2014 r. wyborcy po raz pierwszy mogli mieć wpływ na to, kto zostanie kolejnym przewodniczącym Komisji Europejskiej. Zmiana ta zaowocowała większą rolą Parlamentu w ustanawianiu agendy politycznej UE.

Już za niecały rok setki milionów Europejczyków wybiorą nowy Parlament Europejski i zdecydują, kto stanie na czele kolejnej Komisji Europejskiej. Przyszłość Europy jest w ich rękach.

Zaangażuj się

Jeśli chcesz przyczynić się do podnoszenia świadomości na temat wyborów europejskich w 2019 r., odwiedź stronę https://www.thistimeimvoting.eu/.

© Parlament Europejski, 2018

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2019 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności