W tym tygodniu w PE: budżet UE, nominowani do Nagrody im. Sacharowa

© European Union 2014 - European Parliament

Budżet UE na rok 2019, tegoroczni nominowani do Nagrody im. Sacharowa oraz konferencja nt. kontroli wyborów są w tym tygodniu tematem prac Parlamentu.

W dniach 25-26 września Komisja Budżetowa będzie głosować nad wnioskami dotyczącymi budżetu UE na przyszły rok. Posłowie chcą odwrócić cięcia proponowane przez Radę i zaproponować przeznaczenie większych środków na badania, Erasmus + i programy mające na celu zwiększenie zatrudnienia młodzieży. Wrócą także do rozmowy o wydatkach związanych z klimatem i środkami mającymi na celu rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa i migracji. Głosowanie na posiedzeniu plenarnym odbędzie się podczas drugiej sesji plenarnej w październiku w Strasburgu.

W czwartek ośmiu nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli zostanie zaprezentowanych podczas wspólnego posiedzenia komisji spraw zagranicznych i rozwoju, wraz z podkomisją ds. Praw człowieka. Lista trzech nominowanych zostanie ogłoszona 9 października. Tegoroczny zwycięzca zostanie wybrany przez przywódców politycznych Parlamentu w dniu 25 października, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas grudniowej sesji plenarnej w Strasburgu.

W dniach 27 i 28 września w Brukseli odbędzie się 10. spotkanie Partnerstwa Parlamentarnego Azja-Europa (ASEP) - po raz pierwszy odbędzie się ono w Parlamencie Europejskim. Posłowie do PE i członkowie parlamentów narodowych z UE, 18 krajów azjatyckich oraz Rosji, Australii, Nowej Zelandii, Norwegii i Szwajcarii będą rozmawiać o zmianach klimatycznych, migracji, gospodarce i bezpieczeństwie. 

Pierwsze w historii spotkanie kontrolerów wyborów z całej Europy odbędzie się w Parlamencie w dniach 27-28 września. Sześćdziesięciu weryfikatorów, ekspertów i posłów do PE omówi wyzwania i możliwości podczas sprawdzania prawidłowości wydarzeń w czasie wyborów. Konferencję otworzą przewodniczący Parlamentu Antonio Tajani i Mariya Gabriel, komisarz odpowiedzialny za cyfrową gospodarkę i społeczeństwo. 
 

© Parlament Europejski, 2018

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2019 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności