Moja Europa - wernisaż i rozdanie nagród

Finał konkursu Moja Europa 2019

W piątek 22 marca podsumowano 7. edycję konkursu plastycznego "Moja Europa" organizowanego od 2013 roku przez europosłankę Danutę Jazłowiecką. Uroczyste spotkanie nagrodzonych dzieci, nauczycieli i rodzin odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

- To wspaniałe, że ci młodzi ludzie - a są to przecież uczniowie szkół podstawowych - tak chętnie biorą udział w tym konkursie. Świadczy to też o ich zainteresowaniu tym, co się dzieje w Unii Europejskiej. Cieszę się, bo to pokazuje z kolei, że nauka przez zabawę jest bardzo dobrą formą poszerzania horyzontów - mówi Danuta Jazłowiecka.

Dotychczasowe edycje konkursu ogłaszane były z okazji Dnia Europy – 9 maja. Głównym celem konkursu było uwrażliwienie uczniów szkół podstawowych z całego województwa opolskiego na tematy związane z Unią Europejską i budowanie świadomości bycia Europejczykiem. W poprzednich edycjach zadaniem uczniów było między innymi przygotowanie pracy na temat tego, jak Europa wyglądać będzie za 20 lat, pokazanie zabytków Unii Europejskiej, podsumowanie 15 lat członkostwa Polski w UE, czy namalowanie postaci z ulubionej europejskiej bajki. Poprzez dobór tematów organizatorzy starali się pokazać, że nasze członkostwo w UE przejawia się praktycznie w każdym aspekcie życia, a kultura i sztuka pozostałych krajów członkowskich przeplatają się z naszą.

W tym roku uczniowie klas I-III tworzyli prace poświęcone strojom narodowym mieszkańców krajów członkowskich UE. Tu najlepsi okazali się Aleksandra Wierna z PSP nr 1 w Ozimku, Ola Lis z PSP nr 20 w Opolu oraz Kasjan Dzikowski z PSP w Łubnianach.

Starsze dzieci odpowiadały graficznie na pytanie "co bym zmienił, gdybym był europosłem?". Tu triumfował Dawid Pętal z PSP w Łambinowicach, a kolejne miejsca zajęły Emilia Biszer z PSP w Prószkowie oraz Weronika Bolechowska z ZS w Pietrowicach.

Organizatorzy oraz jury z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu przyznali także kilkanaście wyróżnień. Jedno z nich przypadło Ewie Szewczyk z PSP 20 w Opolu. - Poprzez komiks przedstawiłam posła jako superbohatera. Na mojej pracy widać mamę z synem, którzy nie byli zbyt bogaci, mieli zniszczony dom, a chłopczyk marzył o takim pokoju, jak mają jego koledzy. Wtedy pojawił się europoseł, który powiedział, że się tym zajmie. Życie mamy i syna stało się lepsze - mieli pieniądze na zakupy i mogli normalnie żyć - tłumaczy uczennica.

- Ja z kolei narysowałam rozmowę matki z córką, które dyskutują na temat uczenia się języków obcych. To mój pomysł, bo zawsze chciałam uczyć się języka hiszpańskiego, ale w szkole nie mam takiej możliwości. Gdybym została europosłanką, zmieniłabym to - dopowiada Zofia Musioł z PSP nr 14 w Opolu.

- To dla nas piękne, wzruszające i dające do myślenia obserwacje dzieci. Przez te 7 edycji nadesłano do nas blisko 1150 prac. Wiele z nich poruszyło naprawdę istotne problemy, jak ekologia czy zatrudnienie ludzi młodych. Te rysunki, wyklejanki i malowanki wskazują nam, dorosłym kierunek, w którym powinniśmy iść jako Unia Europejska - podkreśla Jazłowiecka.

- Niestety była to ostatnia edycja konkursu, albowiem w nadchodzących wyborach nie będę już startować do Parlamentu Europejskiego. Z całego serca dziękuję wszystkim uczniom, ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom za ogrom pracy i serca, jaki włożyli w te prace. Jesteście wspaniali! Dziękuję też MBP za wzorcową współpracę i gościnę przez wszystkie lata w murach tej pięknej instytucji – podsumowuje europosłanka.

Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019 Moja Europa 2019

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności