Unia Europejska stawia na edukację

fot. Unia Europejska 2013

W sobotę 6 kwietnia 2013 r. na falach Radia Plus Opole Danuta Jazłowiecka rozmawiała z Sidonią Jędrzejewską, posłanką do Parlamentu Europejskiego reprezentującą województwo wielkopolskie, która pracuje obecnie nad unijnym budżetem pod kątem działań na rzecz młodzieży.

Rozmowa posłanek dotyczyła programów naukowych i badawczych adresowanych do młodzieży oraz pracowników naukowych, a także tego, jak pomóc młodym ludziom wejść z sukcesem na rynek pracy.
 
W obszarze wsparcia młodzieży i nauki dzieje się w Europie aktualnie bardzo dużo. Sprawdzone praktyki będą kontynuowane, czego przykładem jest m.in. program Erasmus – nazywany największym sukcesem Unii Europejskiej – zaznaczyła Danuta Jazłowiecka.
 
Pieniądze na edukację i możliwość przemieszczania się między granicami w celu kształcenia zostaną zwiększone – zapewniała Sidonia Jędrzejewska. Będzie to ponad 40-procentowy wzrost, jeśli uda się go utrzymać do końca unijnych negocjacji budżetowych.
 
W trakcie rozmowy posłanki wiele czasu poświęciły badaniom naukowym oraz programowi Horyzont 2020 – nowej generacji Programowi Ramowemu w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2014-2020. Polskim ośrodkom badawczym obecnie trudno jest korzystać z tego programu, jednak w rozmowie Posłanka Jędrzejewska tłumaczy, co musi się zmienić, aby polskie placówki miały szanse skutecznie ubiegać się o środki z tego funduszu oraz aby przestał funkcjonować mit o tym, że polskie uczelnie są niezdolne do konkurowania z uczelniami zachodnimi.
 
Pod koniec rozmowy posłanki dyskutowały o nowym przedsięwzięciu - unijnym pakiecie zaleceń dotyczących Gwarancji Dla Młodzieży - na który obecnie nakierowanych jest dużo środków unijnych. Celem tej inicjatywy jest znalezienie młodym ludziom kończącym szkołę miejsca pracy oraz możliwość dalszego kształcenia, w tym kształcenia zawodowego. Posłanka Jędrzejewska podkreśliła, że problem braku zatrudnienia młodych ludzi jest teraz jednym z większych problemów – to są stracone perspektywy, stracone dochody państwa i  jest to w niektórych wypadkach również wymiar osobistej tragedii.
 
Aby odsłuchać całą rozmowę eurodeputowanych, wystarczy kliknąć TUTAJ
zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności