ZIT czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

13 kwietnia 2013 r., podczas kolejnej audycji na falach Radia Plus Opole, Danuta Jazłowiecka rozmawiała w Parlamencie Europejskim z posłem reprezentującym ziemię śląską w Brukseli - Janem Olbrychtem. Posłanka Jazłowiecka i jej gość przybliżyli słuchaczom znaczenie tajemniczego skrótu ZIT.

Pomysł na ZIT pojawił się w Komisji Europejskiej. Rozwinięciem tego skrótu są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli metoda polegająca na tym, żeby budować z różnych „cegiełek” w programie operacyjnym, składać jedną całość np. związaną z jednym terenem - dla przykładu miastem – mówił poseł Jan Olbrycht. Zintegrowanych inwestycje terytorialnych pozwolą państwom członkowskim powiązać finansowanie projektów w ramach różnych osi priorytetowych jednego lub kilku Programów operacyjnych. Dzięki temu istnienie ZIT zarówno zapewni państwom członkowskim elastyczność w zakresie tworzenia Programów operacyjnych, jak i umożliwi skuteczne wdrażanie zintegrowanych działań poprzez uproszczone finansowanie. 
 
Zgodnie z tą metodą wejść w życie niebawem ma program pilotażowy, o którym w Polsce jest aktualnie dość głośno. Miasta muszą przygotować swój program na 7 lat (2014-2020), na który potem władze wojewódzkie będą zobowiązane przekazać pewną pulę pieniędzy. W Polsce ma to być 18 miast wojewódzkich (w dwóch województwach są dwie siedziby władz). 
 
Jednym z celów tego programu jest wyeliminowanie niekorzystnej konkurencji i wywołanie mechanizmu współpracy i wspólnego poszukiwania rozwiązań. Jak podkreślił poseł Olbrycht, celem nie jest wydawanie pieniędzy europejskich, celem jest osiąganie efektów przy pomocy pieniędzy europejskich. Najwyższy czas, żebyśmy w Polsce właśnie wykorzystywali pieniądze europejskie w kierunku, który uważamy za pożądany.
 
Dużo czasu posłowie poświęcili na wyjaśnienie kwestii finansowania programu pilotażowego, które w całości pokryć ma Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Eurodeputowani zaznaczyli, że przygotowania do tego programu zacząć trzeba jak najszybciej. Rok 2013 to rok, w którym wszyscy, którzy biorą w tym udział powinni naprawdę intensywnie pracować. Nie warto czekać na koniec negocjacji, czas ucieka i trzeba być zawsze przygotowanym – podsumował rozmowę poseł Olbrycht.
 
Aby odsłuchać całą rozmowę eurodeputowanych, wystarczy kliknąć TUTAJ.
zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności