Sytuacja samotnych matek w UE

Problem wychowywania dzieci w pojedynkę statystycznie dużo częściej dotyka kobiet, © European Union

W audycji radiowej z cyklu „Unia bez tajemnic” w dniu 8 czerwca 2013 r. europosłanka Danuta Jazłowiecka dyskutowała na temat sytuacji samotnych matek w Unii Europejskiej z europosłami:  Tadeuszem Cymańskim oraz Arturem Zasadą.

Jak zauważyła Posłanka, temat audycji powinien brzmieć: "Sytuacja samotnych rodziców w UE", jednakże badania wyraźnie pokazują, iż problem wychowywania dzieci w pojedynkę statystycznie dużo częściej dotyka kobiet – szacuje się, że w całej Europie w takim właśnie położeniu znajduje się ich aż ok. 5%. Pomimo ograniczonego czasu antenowego, Eurodeputowani próbowali przedstawić najważniejsze aspekty tego wielowarstwowego zjawiska.

Jako członek Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia przy PE oraz wieloletni członek Komisji Polityki Społecznej podczas pełnienia mandatu w sejmie RP, Tadeusz Cymański okazał się znakomitym znawcą tematu, poruszając wiele bardzo istotnych kwestii. Zwrócił on uwagę przede wszystkim na bardzo niekorzystny trend w Europie Zachodniej polegający na kryzysie podstawowych wartości takich jak rodzina. Europoseł wyliczył również, z jakimi trudnościami muszą w Polsce borykać się matki samotnie wychowujące dzieci, którym niestety kolejne rządy nie są w stanie zaoferować wystarczającej pomocy.

Eurodeputowany Artur Zasada zna ten problem z autopsji, gdyż sam wychowywał się w rodzinie 1+1. Wypowiedź Europosła skupiła się w większości na kwestiach ekonomicznych, a mianowicie na tym, iż Unia Europejska w dzisiejszych czasach powinna włożyć więcej pracy w poprawę warunków ekonomicznych i szans na godne życie rodzin.

Danuta Jazłowiecka, która przyznała, że również jest samotną matką, cały czas podkreślała, że w przypadku rozwodów to zawsze dzieci są najbardziej pokrzywdzone, dlatego też należy uświadamiać społeczeństwo, jak bardzo ważne są późniejszy dobry kontakt z obojgiem rodziców oraz sprawiedliwy podział wychowawczej odpowiedzialności.

Aby wysłuchać całego wywiadu, kliknij TUTAJ.

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności