Trwa 21. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena

Trwa 21. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena; © materiały Organizatorów
 
W październiku 2013 r. melomani i miłośnicy muzyki poważnej i dawnej mogą wziąć udział w Śląskim Festiwalu im. Ludwiga Beethovena. Jest to już dwudziesta pierwsza edycja Festiwalu, która tym razem będzie miała miejsce w Prudniku i Głogówku. Od lat niezmiennie Festiwal przyciąga elitę muzyków i słuchaczy z terenu całego województwa, Polski i świata oraz stanowi doskonałą promocję naszego regionu, dlatego też w tym roku Festiwal swoim patronatem objęła Posłanka Danuta Jazłowiecka.
 
Tradycje muzyczne Głogówka sięgają czasów średniowiecza, kiedy w głogóweckim klasztorze mieszkał i tworzył autor najstarszych zapisów nutowych z wielogłosową ewangelią o Marii i Marcie - Mikołaj z Koźla. Najważniejszym wydarzeniem z muzycznej historii Głogówka był jednak pobyt niemieckiego kompozytora Ludwiga van Beethovena. Historia tego wydarzenia jest tym bardziej niezwykła, że w krótkim czasie paru miesięcy, zrodziło się wielkie dzieło światowej muzyki zadedykowane głogóweckiemu hrabiemu Karolowi Lichnowskiemu. 
 
Wydarzenia tych historycznych już czasów upamiętniają coroczne festiwale muzyki, organizowane ku pamięci genialnego kompozytora. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Śląskiego Festiwalu imienia Ludwiga van Beethovena był znany muzykolog, Zbigniew Pawlicki oraz Towarzystwo Śpiewacze „Harfa" z Warszawy. Od 2008 roku, głównym organizatorem festiwalu jest Muzeum Regionalne w Głogówku. W latach 2008-2011 festiwal odbywał się w Głogówku pod zmienioną nazwą - Głogówecki Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W 2012, z okazji jubileuszu 20-lecia, wspólną decyzją partnerów w postaci samorządów Prudnika, Białej i Głogówka postanowiono przywrócić pierwotną nazwę festiwalowi.
 
W programie Festiwalu znaleźć można między innymi występ smyczkowy Trio Wirtuozów, wieczór improwizacji fortepianowych, koncert 3 tenorów oraz występy Zespołu Muzycznego MAES - TRIO i Orkiestry Filharmonii Opolskiej.
 
Festiwal jest realizowany w ramach projektu „Opolskie kwitnące muzyczne" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa opolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. 
 
 
zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności