Jak oceniamy pracę europosłów i ile w rzeczywistości o nich wiemy? Debata w Radiu Plus.

Danuta Jazłowiecka w towarzystwie opolskich dziennikarzy.

"Unia bez tajemnic" tym razem z dziennikarzami z regionu i to w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Opolscy dziennikarze razem z Danutą Jazłowiecką próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego Polacy tak niewiele wiedzą o UE i jej instytucjach.

Siedmiu na 10-ciu Polaków nie zna nazwiska nawet jednego europosła, większość nas nie wie jak wybiera się Parlament Europejski – to zaskakujący wynik badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych, opublikowanego w październiku 2013 r. Raport, który powstał dzięki wsparciu Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wskazuje na olbrzymie dysproporcje pomiędzy wciąż wysokim zaufaniem Polaków od UE, a niewielką wiedzą na temat jej najważniejszych instytucji.

"Kto wybiera posłów do Parlamentu Europejskiego? Czy znasz jakiegoś europosła? Choć trudno w to uwierzyć, odpowiedz na takie pytania sprawia wiele trudności większości Polaków. Pomimo że w przyszłym roku minie 10 lat odkąd Polska została członkiem Unii Europejskiej, a w tym czasie polscy obywatele już dwukrotnie mogli uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego, tylko czterech na dziesięciu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że Parlament Europejski jest instytucję wybieraną przez obywateli w powszechnych wyborach" – można przeczytać w streszczeniu opracowania ISP "Parlament Europejski: społeczne zaufanie i (nie)wiedza".

Posłuchaj do jakich wniosków doszli uczestniczący w radiowej debacie Radia Plus Opole, Janusz Maćkowiak z Radia Opole, Mateusz Magdziarz z 24opole.pl , Bartosz Walat z Radia Park, Andrzej Szarometa z Radia Plus oraz europosłanka Danuta Jazłowiecka:

 

Część I debaty

Część II debaty

 

Parlament Europejski - społeczne zaufanie i (nie)wiedza, M.Dudkiewicz, A.Fuksiewicz, J.Kucharczyk, A.Łada, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2013

 • Danuta Jazłowiecka drugim najaktywniejszym europosłem w sieci - informuje Instytut Spraw Publicznych.

  www.facebook.com/djazlowiecka

  Danuta Jazłowiecka zajęła drugie miejsce w zestawieniu najaktywniejszych polskich eurodeputowanych w sieci (wśród europosłów z Klubu PO-PSL zajmuje pierwsze miejsce) przygotowanym przez niezalezny ośrodek badawczy - Instytut Spraw Obywatelskich.

  Data publikacji:
  więcej »
 • Audycja "Unia bez tajemnic" w Radiu Doxa

  Pełnienie funkcji Posłanki do Parlamentu Europejskiego związane jest z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest z pewnością bycie swoistym „łącznikiem” pomiędzy reprezentowanym regionem a Parlamentem Europejskim. Danuta Jazłowiecka od początku swojej kadencji wywiązuje się z tej funkcji na wielu różnych polach, między innymi udzielając cyklicznych wywiadów w lokalnej stacji Radio Doxa (do września 2014 roku noszącej nazwę Radio Plus Opole).

  Data publikacji: 12-06-2013 15:01
  więcej »
zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności